Ocena Teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako tapacirati kutiju DIY
Autor Poruka
Zex Nije na vezi
Predsjednik

Poruka: 17,506
Ugled: 61

Ime: Nikola B. Kopanja
Vozi: 205Mi16/205GTI
 Banja Luka
Poruka: #1
Kako tapacirati kutiju DIY
Evo nabasao sam na slike koje sam slikao kada sam tapacirao svoju kutiju za zvucnik,pa odlucio napraviti jednu malu DIY temu da vidite da to nije "Bozije slovo". Naime kutiju sam radio po specifikaciji za ovaj sub,od medijapana 20mm.Kutija je sa upustenim bocnim stranicama,iz razloga sto mi je kao takva lepsa,lakse je tapacirati (videcete zasto),a i laksa je za nosenje prilikom eventualnog vadjenja iz auta

Evo kutije pre samog tapaciranja,nakon sto je vec presla dosta kilometara u gepeku dok sam se smilovao kupiti platno da je tapaciram:

[Slika: REz29.jpg]

Gotovo sav potreban alat je na ovoj slici,tu su krojacke makaze,skalper,platno,kutija,metar,neostik i cetka te sarafcigeri kojima cete odvrnuti zvucnik te onaj port za spajanje kablova koji je na bocnoj stranici:

[Slika: REBxi.jpg]

Pocinjemo, krenucemo sa donjom stranom,jer ce nam tu spoj kada obmotamo kutiju biti najmanje vidljiv,znaci namazemo od sredine kutiju pa do prve ivice:

[Slika: REE1r.jpg]

Platno smo razmotali i sada kutiju mozemo samo da spustimo na to platno,da pocinje negde od sredine,cak i malo blize drugoj ivici da bi kasnije bolje i ravnije isekli obe ivice tako sto ih poklopimo:

[Slika: REJ0J.jpg]

Nakon sto se neostik nanese,sacekamo malo vremena,da pocne da deluje i tek tada lepimo platno,postupak ponavljamo sa stranice na stranicu,obracajuci paznju da nam ostane dovoljno platna sa jedne i sa druge strane (po boku kutije):

[Slika: REO00.jpg]

Kada smo zavrsili krug,na coskovima samo isecemo ravno platno kao na slici ispod,da bi mogli u drugom koraku lakse obraditi obe ivice:

[Slika: RES_i.jpg]

Znaci nakon toga jednu stranicu platna preklopimo i skalperom odsecemo po sredini ugla (isto radimo i sa drugom stranom):

[Slika: REVur.jpg]

Zatim nastavimo,platno preklopimo skroz i prema upustenoj stranici,a skalper povucemo ravno sa coskom i nakon sto zalepimo tako obradjen ugao kutije,nema odstupanja i sve je dobro tapacirano:

[Slika: RF4t0.jpg]

Na ovoj slici se bolje vidi:

[Slika: RF6Y9.jpg]

Kada smo obradili sve coskove na jednoj strani,mozemo pristupiti lepljenju i ovih ivica,istom metodom,nanesemo lepak,sacekamo koju minutu i pritisnemo platno (posto je ovo malo specificno,a mala je povrsina,tu ce nam od pomoci biti stipaljke):

[Slika: RFlW0.jpg] [Slika: RFqVi.jpg] [Slika: RFgWJ.jpg]

Citava stranica je zalepljena,ostavio sam stipaljke nekih pola sata da sve bude zalepljeno kako treba i nakon toga nastavio isto i sa drugom stranom:

[Slika: RFoq9.jpg]

Evo je,gotova je jedna strana:

[Slika: RFtpr.jpg]

Nakon toga sa unutrasnje strane platna skiciramo ovaj bok (slobodno neka bude koji milimetar veci),isecemo ga makazama,namazemo medijapan na boku,koji nismo jos tapacirali i samo jos za kraj zalepimo i ovaj deo platna:

[Slika: RFvUA.jpg]

Isecemo skalperom rupu za zvucnik i port:

[Slika: RFyoJ.jpg]

Posto na Hifonicsu rupe moraju biti na samom rubu isecenog kruga,isekao sam platno tamo gde sam vec imao izbusene rupe za zavrtanje zvucnika,da mi bude lakse (da prostite) ubosti rupu,usput sam zalepio spuzvu na unutrasnju zadnju stranu kutije te spojeve za svaki slucaj presao silikonom sa unutrasnje strane:

[Slika: RFATS.jpg]

Ostalo je jos nabiti port,zavrnuti zvucnik,zavrnuti plastiku sa strane na koju kacite pojacalo i tapaciranje je finito:

[Slika: RFDo0.jpg]

Slike zavrsene kutije nemam,hehehe,nisam imao vremena da uslikam,ali eto ujutru slikam i kacim na forum da vidite kako sve to izgleda i u konacnici.

Hvala na izdvojenom vremenu,a nadam se da sam barem nekome pomogao,jer nista draze od dobro obavljenog posla,napravljenog sa svojih deset prstiju Punk .

Auto Klub CRANKSHAFT
Banja Luka
(Zadnja izmena: 03-06-2010 06:40 AM od Zex.)
03-06-2010 06:39 AM
www find reply
Dottore Nije na vezi
Posting Freak

Poruka: 13,949
Ugled: 67

Ime: Selver Skorup
Vozi: Golf 4 TDI
 Banja Luka
Poruka: #2
RE: Kako tapacirati kutiju DIY
Bravo Zex ok

Izrada Auto Code Ključeva
Auto Alarmi
03-06-2010 01:04 PM
find reply
Zex Nije na vezi
Predsjednik

Banja Luka
Poruka: #3
Evo i slika kako je na kraju ispala kutija:
[Slika: H9f1r.jpg] [Slika: H9mvS.jpg] [Slika: H9rv9.jpg]

Auto Klub CRANKSHAFT
Banja Luka
03-06-2010 04:29 PM
www find reply
z3k4 Nije na vezi
Ozbiljan Član

Poruka: 641
Ugled: 7

Ime: Borko Zekanovic
Vozi: Fiat Coupe
 MG-BL
Poruka: #4
Jeli to imas novi amp ?
Vidim port je iz SAL-a
DA ti mozda nije malo tesko da vucas to svaki dan u gepeku ja sam sebi uradio od iverice i to zatvorenu kutiju da mi zauzima sto manje prostora :-)
U svakom slucaju za pocetnika nije lose xexexexe
Imam ja nesto za tebe Punk
[Slika: dsc01132.th.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

Nema smisla ganjati se sa dizelima to je 5 klasa ispod Original
03-06-2010 08:15 PM
find reply
Zex Nije na vezi
Predsjednik

Banja Luka
Poruka: #5
Na sta konkretno mislis?

A sto se tice kutije,ako bude bilo para radice se jos jedna,manja upola od ove.

Auto Klub CRANKSHAFT
Banja Luka
03-06-2010 09:31 PM
www find reply
z3k4 Nije na vezi
Ozbiljan Član

MG-BL
Poruka: #6
Da napravis zatvorenu kutiju koja ce ti biti u pola manja od te i da uzmes malo jaci amp koji ce moci da goni taj woofer.Jer ti treba vise snage za woofer ako ti je kutija zatovrena.Koju ces moci za svaki dan da koristis .
I ja sam tako trpao prije po dva woofera u gepek i vidio da nije to to.
A mislio sam na onu plavu zvjerku u cosku lijevome :-)))))

03-06-2010 10:04 PM
find reply
Davor Nije na vezi
147.6 dB @ 52hz

Poruka: 1,077
Ugled: 16

Ime: Davor Blaskovic
Vozi: Ford Escape/FZ8
 Doboj-sada preko bare
Poruka: #7
Savjet ugrijete platno fenom industrijskim prije nanosenja na polu osuseni lijepak ;Wink
@ zeka nema kutije bez slotporta

Loud and proud
03-06-2010 10:48 PM
find reply
z3k4 Nije na vezi
Ozbiljan Član

MG-BL
Poruka: #8
Zatvorene kutije ili ti ga sealed znatno su tise od bass reflex kutija ali ZEx nece na SPL.
Zato je u ovakvim kutijama zvuk cisci i bass je precizniji ali tisi pogoduje za slusanje nesto tipa techna, partijane, rocka i sl gdje basovi neidu duboko i ne traju dugo vec uglavnom jako kratko tj neki djelic sekunde sto se inace zove «kick bass» Tongue
Takve kutije obicno neidu nisko ali zato woofer moze podnjeti vise snage zbog stvaranja kompresionog zraka unutar kutije koji onemogucava brzo gibanja woofera tj wooferu stvara otpor tako da woofer tesko postize svoj maksimalni pomak membrane.
i jos samo bi dodao podatak o kasnjenju zvuka...
kod kompresije je ono najmanje i zato je bas brz i precizan...

Slazem se za bandpas kutija
Inace takve kutije su jako dobre za zvuk samo je problem u konstrukciji.
Najveci problem kod takvih kutija je pogoditi litrazu i port jer su jako osjetljive i na najmanja odstupanja pa se obicno takve kutije ne praktikuju. Ali naravno kada se takva kutija pogodi u mm onda je to pravi zvuk koji je dosta linearan. Kod takvih kutija je jedan od vecih problema sto se distorzija jako tesko primjeti tj gotovo se ne primjeti pa bi prije svakog slusanja za one xtremne trebalo sve to lijepo podesiti na eqvalaizeru jer ako woofer ode u distorziju a vi to ne cujete. Zvucnik ce raditi jedno vrijeme i pregoriti.
:bass::bass::bass:

04-06-2010 12:15 AM
find reply
z3k4 Nije na vezi
Ozbiljan Član

MG-BL
Poruka: #9
Jos zaboravih da napisem da sto se tice dimenzija zatovrene kutije su najprakticnije zauzimaju najmanje prostora u gepeku.Tako da ZEx mozes sa njom i na race da ne vadis nis xexexexexe
Jos jedan savijet skini pojacalo sa kutije i zavrni ga za zadnje sjediste jer su velike vibracije i moze da ti strada amp(popucaju lemovi u njemu) i neka ti napojni kabl budu sto kraci od aku do ampa barem je to kod tebe lako jer ti je aku u gepeku a tako i sa kabl zvucnik amp vidim da ga imas i prekovise
jes pametujem ......

04-06-2010 12:35 AM
find reply
Davor Nije na vezi
147.6 dB @ 52hz

Doboj-sada preko bare
Poruka: #10
Eh kada bi jatoliko znaoooooo Big Grin hehehe

Loud and proud
04-06-2010 01:50 AM
find reply
z3k4 Nije na vezi
Ozbiljan Član

MG-BL
Poruka: #11
naucices Grin

04-06-2010 03:17 AM
find reply
Davor Nije na vezi
147.6 dB @ 52hz

Doboj-sada preko bare
Poruka: #12
Ih ih ma slabo ja to sve trosistemci i takmicenja Big Grin

Loud and proud
04-06-2010 02:56 PM
find reply

Skoči na Forum:

KontaktAuto Klub Crankshaft ForumPovratak na VrhPovratak na SadržajLite (Arhivski) OblikRSS